Warto wiedzieć

Aktywny Samorząd

Już niedługo ruszy nabór wniosków do Aktywnego Samorządu.

Warto wiedzieć

 Od grudnia 2018 roku zmieniły się zasady przyznawania dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością w ramach Pilotażowego Programu Aktywny Samorząd. Kwoty dofinansowania na zakup sprzętu elektronicznego i specjalistycznego oprogramowania będą wyższe. Zmianie uległ również okres przyznawania kolejnego dofinansowania. Dotychczas obejmował on przedział 3 lat, natomiast obecnie został wydłużony do 5 lat od momentu podpisania umowy o dofinansowanie. Od teraz wnioski mogą składać osoby nie tylko ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ale także z umiarkowanym.

W 2020 roku rusza kolejna edycja Pilotażowego Programu Aktywny Samorząd. 

 

Smartfon oknem na świat

Na przełomie ostatnich dwóch dekad zwyczajny telefon, który służył jedynie do wykonywania połączeń i innych drobnych czynności stał się narzędziem na miarę XXI wieku.

Obecnie poza możliwością wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości SMS możemy po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji wykonywać naprawdę wiele zadań. Wystarczy, że posiadamy smartfon z dostępem do Internetu i możemy działać.

Dzięki aplikacjom bankowym możemy się zalogować do swojego profilu i skonfigurować metodę płatności. Dzięki temu zamiast płacić klasyczną kartą bankową będziemy mogli dokonać płatności za pomocą telefonu.

Istnieje także grupa aplikacji zawierających udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących w postaci lupy, zoomu, detektora kolorów, czy funkcji rozpoznawania i przetwarzania tekstu. Do takich aplikacji należy np. Prizmo Go, Seeing A I, czy Seeing Assistant Home dostępne na platformie iOS.

Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogą również wesprzeć się aplikacjami do nawigacji i orientacji w terenie, takimi jak: Lazarillo, czy Seeing Assistant Move. Za ich pomocą w prosty sposób będzie można znaleźć poszukiwany cel.

Dostępne są również programy z rozkładami jazdy środków komunikacji publicznej, do których należą: Movit, Jak dojadę, czy Portal Pasażera.

Jak widać dziś smartfon oferuje nam szereg możliwości od wykonywania połączeń poprzez dokonywanie płatności aż po nawigację i przetwarzanie tekstu. Nie potrzebujemy już kilku urządzeń lecz jednego, wyposażonego w dostęp do Internetu. Za jego pomocą wykonamy kilkanaście czynności w szybkim czasie.  Dzięki temu, że smartfon to poręczne i niewielkie urządzenie możemy je mieć zawsze przy sobie.

Czym jest SOW?

Od 1 marca 2020 roku rusza nabór wniosków w ramach Pilotażowego Programu Aktywny Samorząd. Od tego roku wnioski będzie można składać nie tylko osobiście w siedzibie danej instytucji, ale też elektronicznie za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia w skrócie SOW. Należy jednak spełnić odpowiednie warunki. Aby złożyć dokumenty online konieczne jest utworzenie profilu zaufanego e-Pułap. Można tego dokonać za pośrednictwem różnych metod. Jeśli posiadamy konto bankowe, wystarczy po zalogowaniu odnaleźć zakładkę, która pozwoli nam na założenie Profilu Zaufanego. Szczegółowe informacje na temat e-Pułap można odnaleźć w poradnikach Internetowych.

Coded by ekolibra.pl